ADR Danışmanlık & TMGD Hizmetleri

ADR ve THGD Hizmetleri

Taba ADR Danışmanlık Hizmeti Kapsamı:

2006 yılından günümüze kimyasal madde ithalatı ve satışı yanında danışmanlık hizmeti veren Taba iç ve dış tic. Ltd. Sti. ,30 Haziran 2015 te yürürlüğe girecek  olan ADR yasası kapsamında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmetini de deneyimli kadrosu ile sizlerin hizmetine sunmaktadır.

İş Bazlı, Aylık veya Yıllık sözleşmelerle tanımlandırılmıştır.
Bu yasada, yıllık 50 ton ve üzeri tehlikeli madde taşıyan ve satan şirketlerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma ya da danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu getirilmiştir.
TABA  Ulusal ve Uluslararası gerekliliklere uygun olarak her çeşit tehlikeli madde taşımacılığındaki engin deneyimi ile tüm gönderileriniz için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. 
Uzman kadromuz, gönderilerinize ait özel prosedürleri sizlere aktararak, uygulanmasında destek vermektedir.

Danışmanlık Hizmetlerimiz;

 • Güvenlik bilgi formu (MSDS) kontrol 
 • Paketleme (Her tehlikeli maddeye özel UN kodlu paketler )
 • Dolgu malzemesi temini 
 • Etiketleme / İşaretleme 
 • Dokümantasyon hazırlığı 
 • Tehlikeli madde kabul formu (Check list )
 • Ayrıca , gönderilerinizin paketleme işlemleri talep ettiğiniz takdirde, uzman personelimiz tarafından sizin bünyenizde yapılabilmektedir.

tehlikeli madde taşıma danışmanlığı

ADR Mezuatı:

Ülkemiz 2010 yılında ADR Mevzuatına taraf olmuş ve bunun gereği olarak kendi iç mevzuatında yapılanmaya gitmiştir. Ekim 2013'te " Tehlikeli Malların Karayolunda Taşınması Hakkında Yönetmelik "  de değişikliğe gidilmiş ve ADR Mevzuatı gereği yönetmeliğe Firmalara " Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı " hizmeti alma zorunluluğu getirilmiştir.

Bu zorunluluğun kapsamı Mayıs 2014'de yayınlanan " Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Tebliği " ile detaylı bir şekilde tarif edilmiştir. Firmaların Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmeti alma ya da bulundurma mecburiyeti 30 Haziran 2015'de başlayacaktır.
Kurumumuz bu kapsamda Firmaların ihtiyacını karşılamak adına alanında Uzman Güvenlik Danışmanlarıyla Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmeti sunmaktadır.
Firmanıza en kaliteli ADR danışmanlık hizmeti almak veya konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.

TEHLİKELİ MADDE NEDİR?

Taşımada sağlığa, emniyete, diğer varlıklara ve çevreye zarar verme riski taşıyan ; IATA DGR/ ADR / IMDG / RID kitaplarında Tehlikeli Maddeler Listesi’nde tanımlanmış veya bu kurallara göre sınıflandırılmış her türlü katı , sıvı veya gaz formundaki maddelerdir.

TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞIMA GEREKLİLİKLERİ

Kurallarda aksi belirtilmediği sürece;

 • Tanımlaması, sınıflandırılması , paketlenmesi, etiketlenmesi, işaretlenmesi ve gerekli doküman beyanları kurallara uygun olarak yapılmamış bir gönderinin taşınması kabul edilmez.
 • Taşıyıcı ya da gönderici adına tehlikeli madde gönderisi yapacak kişi/kişiler yapılması gerekenleri, kurallarda belirtildiği şekilde yerine getirebilecek bilgiye sahip olmalıdır.
 • Kurallarda belirtildiği gibi, üretilmiş, yeniden yapılandırılmış veya onarılmış paketlerin dışındaki paketlerin sertifikalandırlıp taşımaya sunulması yasaktır.
 • IATA DGR 2.3 bölümünde belirtilenlerin dışındaki hiçbir tehlikeli madde, yolcu ve ekibin el/kabin bagajı olarak veya içinde ; kayıtlı bagaj olarak veya içinde ve de kişilerin üzerinde uçuşa getirilemez.

TABA IATA / ICAO / ADR / IMDG yönetmelikleri kapsamında bütün ülkelere tehlikeli madde taşımacılığı danışmanlığı yapabilme imkan ve tecrübesine sahiptir. Konusunda donanımlı ve yenilikleri düzenli takip eden çalışanları ile TABA sizlere tehlikeli madde gönderileriniz için ideal çözüm ve danışmanlığı sunar.